Μαΐ 28

«Ένας δεν αρκεί»

Σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στις 16-05-2018 στο κατάμεστο Συνεδριακό Κέντρο του ΤΕΙ Πατρών, έλαβε μέρος το Τμήμα Ελεύθερης Έκφρασης Ευρωπαϊκής Μουσικής και η Προπαρασκευαστική Χορωδία του Σχολείου μας. Το συνεδριακό «πλημμύρισε κυριολεκτικά από μελωδίες, αγάπη και ζεστασιά» (όπως ανέφερε η Υπεύθυνη Πολιτιστικών Προγραμμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας Φρύνη Κωσταρά).
   Η εκδήλωση «Ένας δεν αρκεί» διοργανώθηκε από το Τμήμα Πολιτιστικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας και «Το Χαμόγελο του Παιδιού» με στόχο την ανάδειξη της δημιουργικότητας και των δημιουργιών μαθητών που συμμετείχαν σε Πολιτιστικά Προγράμματα τη φετινή χρονιά 2017-18!

Στην εκδήλωση συμμετείχαν:

1) Η θεατρική Ομάδα του 8ου Γυμνασίου Πάτρας με την παράσταση «Αντίστροφο σχολείο» σε κείμενα των εκπαιδευτικών: Αθηνάς Καλλιμάνη, Σταυρούλας Μπαρακίτη και Νικόλαου Μενεγάτου.

2) Το Μουσικό Σχολείο Πατρών με::
    • Τη Συμφωνική Μαντολινάτα
    • Τη Χορωδία Τμήματος Ελεύθερης Έκφρασης Ευρωπαϊκής Μουσικής
    • Την Προπαρασκευαστική Χορωδία

Ενορχήστρωση-Εναρμόνιση, Διδασκαλία & Διεύθυνση Μουσικών Συνόλων: Τάσος Καραγιάννης
Εκπαιδευτικοί: Ανδρέας Μπένος, Βασίλης Πουρνιάς, Δημήτρης Κυραναστάσης, Έλενα Δρουκοπούλου, Ανθή Ταμβάκη και Σλάτεβα Γκρατσιέλα.

3) Το φωνητικό σύνολο VOCAL (Τμήμα του Φωνητικού Συνόλου Πάτρας VOCAL) υπό τη Διεύθυνση της κ. Κατερίνας Πολυμενάκου με την κ. Μαρία Παστού στο πιάνο.

4) Η Μικτή Χορωδία του Πολιτιστικού Κέντρου Εργαζομένων ΟΤΕ Πάτρας-Αχαΐας.
           Δείτε εδώ το πρόγραμμα της παράστασης.
 Ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά μας και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς για την ανεπανάληπτη μουσική και συγκινησιακή ατμόσφαιρα που μας πρόσφεραν!