↑ Επιστροφή σε ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ

ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ

Διαγωνισμός Πυθαγόρας

Ο μαθητής του σχολείου μας Γκίνης Νικόλαος της Α’ Γυμνασίου, διακρίθηκε στον διαγωνισμό «Πυθαγόρας» που πραγματοποιήθηκε από την Μαθηματική Εταιρεία στις 15-02-2020.

Συγχαρητήρια!!  Πάντα επιτυχίες.

Σημαντική Διάκριση για το Μουσικό Σχολείο της Πάτρας.

Το πρώτο βραβείο έλαβε η Παιδική Χορωδία του Μουσικού Σχολείου Πατρών στο πλαίσιο του Α’ Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μουσικής ART & ART MAGAZINE που πραγματοποιήθηκε στο Πανεπιστήμιο του Πειραιά.

Στην κατηγορία Χορωδίες – Σύνολα όπου διαγωνίστηκαν 10 χορωδίες παιδιών και ενηλίκων, η Παιδική Χορωδία του Μουσικού Σχολείου της πόλης μας την οποία αποτελούσαν 90 μαθητές – χορωδοί που τους συνόδευε στο πιάνο η πιανίστα – εκπαιδευτικός του σχολείου κ. Ελένη Βέρρα και με μαέστρο την εκπαιδευτικό κ. Αρετούσα Νικολοπούλου κατάφερε και απέσπασε το πρώτο βραβείο.

Οι μαθητές – χορωδοί του Μουσικού Σχολείου Πατρών παρουσίασαν με επιτυχία ένα δύσκολο πρόγραμμα καλλιτεχνικά ( 1. Nigra Sum Pablo Casals 2. This little Babe Benjamin Britten και 3. Από ξένο τόπο, παραδοσιακό Μ. Ασίας ) και καταχειροκροτήθηκαν από τους παρευρισκόμενους, μεταξύ των οποίων ήταν οι κορυφαίοι Έλληνες δημιουργοί Μίμης Πλέσσας, Γιώργος Κατσαρός και Βασίλης Σαλέας που τιμήθηκαν στο πλαίσιο της εκδήλωσης για την προσφορά τους στην Τέχνη και τον Πολιτισμό.

Ειδική μνεία στο Μουσικό Σχολείο της Πάτρας έκανε ο κ. Κατσαρός ο οποίος ανέφερε πως άκουσε πραγματικά μουσική από την παιδική χορωδία και τόνισε μεταξύ άλλων πως χαίρεται για την πορεία του σχολείου με οδηγό τον Σταμάτη Λέκκα, κυρίως, επειδή το Μουσικό σχολείο Πάτρας ιδρύθηκε επί της δικής του προεδρίας στην καλλιτεχνική επιτροπή του Υπουργείου Παιδείας το 1991.

Τέλος στην ίδια εκδήλωση τιμήθηκαν και οι σημαντικοί Καλλιτέχνες όπως η Πέγκυ Ζήνα, η Στέλλα Κονιτοπούλου, η Νάντια Καραγιάννη, ο Χάρης Βαρθακούρης, ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης και η Μαρίνα Πατούλη.

Μαθηματικός Διαγωνισμός Α’ Γυμνασίου 2017

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ  ΧΟΡΩΔΙΑ ΜΙΚΤΩΝ ΦΩΝΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΠΑΤΡΩΝΑ’ Βραβείο στον 21ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Χορωδιών, που οργάνωσε η Χ.Ο.Ν. στη Θεατρική Σκηνή «Κάρολος Κουν, υπό την αιγίδα του Δήμου Αλίμου.

Η  ΧΟΡΩΔΙΑ του Σχολείου, η οποία απαρτίζεται από μαθητές και μαθήτριες  Γυμνασίου και Λυκείου, έλαβε μέρος στην κατηγορία Νεανικών και Σχολικών – Παιδικών χορωδιών και Ωδείων – Συλλόγων και αναμετρήθηκε με αξιόλογες συμμετοχές από όλη την Ελλάδα,  ερμηνεύοντας τα έργα:

• «Πάμε μια βόλτα στο Φεγγάρι»  του Μάνου Χατζιδάκι, σε διασκευή εναρμόνιση αντιστικτική επεξεργασία του Καθηγητή και Μουσικολόγου  Χάρη Πεγιάζη
  • «Η Βαρκούλα» του W. A. Mozart
  • «I΄M GONNA SING» Traditional Spiritual σε μεταγραφή και προσαρμογή για Ευρωπαϊκή Χορωδία του Χάρη Πεγιάζη και
  • «ΧΡΩΜΑΤΑ»  σε σύνθεση του Χάρη Πεγιάζη (Πρώτη εκτέλεση)  και στίχους  της Θεατρολόγου Μαρίας  Σπυροπούλου.

ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΝΥΚΤΩΝ ΕΓΧΟΡΔΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΠΑΤΡΩΝ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΤΗΣ «Χ.Ο.Ν.»

Β΄ Βραβείο στον διαγωνισμό της «Χ.Ο.Ν.» την Κυριακή 10 Απριλίου 2011 απέσπασε η  Ορχήστρα Νυκτών Εγχόρδων του  Μουσικού Σχολείου Πατρών όπου έλαβε μέρος στον 9ο Πανελλήνιο  Διαγωνισμό Ορχηστρών στη Θεατρική  Σκηνή «Κάρολος Κουν» στον Άλιμο,  υπό την αιγίδα του Δήμου Αλίμου.

Η ορχήστρα, η οποία αποτελείται από μαθητές και μαθήτριες του  σχολείου (Γυμνασίου-Λυκείου), αναμετρήθηκε με υψηλού επιπέδου αποστολές από την υπόλοιπη  Ελλάδα και ερμήνευσε τα έργα  LAUTENKONZERT C-DUR (ANTONIO VIVALDI), FUGE H- MOLL (WOLFGANG AMADEOUS MOZART), PIZZICATO ?POLKA (JOHANN UND JOSEF STRAUB),  καταφέρνοντας να αποσπάσει  Β΄  ΒΡΑΒΕΙΟ και  ΑΡΓΥΡΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ.