Μαΐ 31

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Πρώτο μήνυμα.

Μετά την ολοκλήρωση της προθεσμίας των αιτήσεων, σας ενημερώνω για τα παρακάτω:

1. Σύμφωνα με την 57982/Δ2/25-5-2023 εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, η διαδικασία για την επιλογή των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α ́ τάξη του Μουσικού Γυμνασίου Πατρών θα πραγματοποιηθεί τις εξής εργάσιμες ημέρες 19 και 20 Ιουνίου 2023.

2. Η διαδικασία θα ξεκινήσει ταυτόχρονα σε όλα τα Μουσικά Σχολεία τη Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023 και ώρα 10.00 με τη γραπτή εξέταση των υποψηφίων [ακρόαση ηχητικού δίσκου (cd)].

3. Μετά την ολοκλήρωση της εξέτασης του CD θα αρχίσει αλφαβητικά η εξέταση των υποψηφίων από τις δύο επιτροπές. Περίπου οι μισοί θα εξεταστούν στις 19 Ιουνίου και οι υπόλοιποι στις 20 Ιουνίου. [ Περισσότερες λεπτομέρειες θα λάβετε σε επόμενο μήνυμα].

4. Την Τρίτη 20-Ιουνίου 2023 θα αρχίσουν οι εξετάσεις 8:30 το πρωί.

5. Όσοι γονείς δεν έχουν καταθέσει τις υπεύθυνες δηλώσεις μπορούν να τις καταθέσουν στις 19 Ιουνίου.

6. Προσοχή!!!!Οι αιτήσεις που έχουν κατατεθεί ηλεκτρονικά και δεν συνοδεύονται από υπεύθυνες δηλώσεις δυστυχώς οι υποψήφιοι δεν μπορούν να λάβουν μέρος στις εξετάσεις.

7. 20 Ιουνίου στις 18:00 το απόγευμα θα ανακοινωθούν τα αποτελέσματα στην Ιστοσελίδα του σχολείου.

8. Στις 21-Ιουνίου μόνο οι επιτυχόντες θα προσέλθουν στο σχολείο στις 9:00 το πρωί για να επιλέξουν το όργανο επιλογής μέσα από μια όμορφη διαδικασία κατά την οποία οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν μουσικά όργανα θα τα παρουσιάσουν στους μαθητές και στις μαθήτριες.

Ο Δ/ντής