Σεπ 10

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ/13/9/21/ ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Αγαπητοί Γονείς

Σε συνέχεια του Μηνύματος στις 8-9-2021 σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

Ώρα πρώτου κουδουνιού!!!!!!!

Το κουδούνι την Δευτέρα 13-9-2021 θα χτυπήσει στις 8:15 ακριβώς.

Το πρωί της Δευτέρας οι μαθητές και οι μαθήτριες , εφοδιασμένοι με μάσκα και self test ή βεβαίωση εμβολιασμού ή βεβαίωση νόσησης τελευταίου εξαμήνου ,θα έλθουν στο σχολείο με δικό τους τρόπο , ενώ η αποχώρηση θα γίνει με τα λεωφορεία και τα ΤAXI. Προς το παρόν δεν υπάρχει πληροφόρηση για το αν θα ξεκινήσει η γραμμή που εξυπηρετεί το δρομολόγιο του Ρίου.

Προσοχή

Μαθητές και μαθήτριες που ξεχνάνε να φέρνουν μαζί τους τη βεβαίωση του self test θα φεύγουν από το σχολείο με τις ανάλογες απουσίες.

Αυτό που κατά κόρον έγινε δεν θα επαναληφθεί σε καμία περίπτωση. Αν δεν υπάρχει τρόπος εκτύπωσης της σχολικής κάρτας – βεβαίωσης αρνητικού self test , το σχολείο θα δεχθεί την επίδειξη και από κινητό τηλέφωνο που έχει σίγουρα ο μαθητής ή η μαθήτρια μαζί του.

Υπεύθυνες Δηλώσεις του Νόμου 105 δεν μπορούν να γίνουν δεκτές.

Ο Αγιασμός θα γίνει γύρω στις 9 το πρωί. Η αποχώρηση θα γίνει στις 10:30. Από την Πρώτη ημέρα θα έχουμε και την σίτιση. Την Δευτέρα, Βιβλία θα πάρει το Λύκειο, ενώ το Γυμνάσιο θα πάρει την Τρίτη 14-9-2021.

Από Τρίτη έως και Παρασκευή οι μαθητές θα κάνουν πεντάωρο που τελειώνει στις 12:00, ακολουθεί διανομή πακέτου σίτισης και αναχώρηση λεωφορείων και ταξί στις 12.10.

Ιδιαίτερα για τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου στην είσοδο του σχολείου κάτω από τα δέντρα, θα υπάρχει κλιμάκιο εκπαιδευτικών που θα μπορείτε να ενημερωθείτε για ότι θέλετε, αλλά και να παραδώσετε το δελτίο υγείας και την Υπεύθυνη Δήλωση που είχατε πάρει απ’ το σχολείο .

Σύμφωνα με την Νέα Υπουργική Απόφαση Αρ. Φύλλου 4187/10 Σεπτεμβρίου 2021

Η χρήση της προστατευτικής μάσκας
είναι υποχρεωτική στις ακόλουθες περιπτώσεις:
α) στους εσωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων,
β) στους εξωτερικούς χώρους των σχολικών μονάδων,
γ) στα μέσα μεταφοράς μαθητών,

Δεν είναι υποχρεωτική η χρήση μάσκας κατά τη διά κεια του φαγητού και κατά τη διάρκεια της γυμναστικής – άθλησης.
Επειδή δεν θα γίνεται χρήση μάσκας όταν τα παιδιά τρώνε ή πίνουν, κατά το μάθημα της γυμναστικής ή όταν τα παιδιά έχουν έντονη σωματική άσκηση, στις περιπτώσεις αυτές πρέπει να τηρούνται οι απαραίτητες αποστάσεις. Η οδηγία αυτή αφορά σε όλες τις περιοχές της Επικράτειας, ανεξάρτητα από την επιδημιολογική κατάσταση.

Θα σας παρακαλούσαμε συχνά να κοιτάζετε την ιστοσελίδα του σχολείου , στην οποία θα βρίσκετε νέα – ανακοινώσεις, προγράμματα, χρήσιμες πληροφορίες αλλά και το e-mail σας.

Εύχομαι να έχουμε μια όμορφη και δημιουργική χρονιά.

Ο Δ/ντής