Απρ 02

Εκπαιδευτική συνεργασία του Μουσικού Σχολείου Πάτρας με το Πανεπιστήμιο Πατρών.

» Συνεχίζοντας την παράδοση γόνιμης εκπαιδευτικής συνεργασίας  του Μουσικού Σχολείου Πατρών με το Πανεπιστήμιο Πατρών και μετά από την επίσκεψη για διδακτικούς σκοπούς του κ. Τερέζη (καθηγητή Φιλοσοφίας), της κ. Σερμαμόγλου (αναπληρώτριας καθηγήτρια Φιλοσοφίας) και του κ. Σαγκριώτη(επίκουρου καθηγητή Φιλοσοφίας), μελών ΔΕΠ του Τμήματος Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Πατρών,την Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2024, επισκέφθηκε το Μουσικό Σχολείο Πατρών η κ. Ευφημία Καρακάντζα, καθηγήτρια Αρχαίας Ελληνικής Φιλολογίας  και Πρόεδρος του τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών. Στο πλαίσιο επιμορφωτικής δειγματικής διδασκαλίας, παρουσία των φιλολόγων του σχολείου,  δίδαξε στους μαθητές της Β΄Γυμνασίου μια ενότητα από την Ιλιάδα ( ραψωδία Π – Πατρόκλεια). Συνδυάζοντας πολλαπλές μεθοδολογικές  εκπαιδευτικές πρακτικές συμμετοχικής διδασκαλίας η οποία εμπνέεται από τον καθοδηγητικό ρόλο του δασκάλου που έχει τις εξειδικευμένες γνώσεις του, αλλά και την ικανότητα να προσεγγίζει και να ελκύει τους/τις μαθητές/τριες, αξιοποιώντας και τη δύναμη της τεχνολογίας, πρόσφερε σε όλους ένα πολύ ενδιαφέρον και ελκυστικό μάθημα».