Φεβ 14

Διαδικασία Επιλογής Μαθημάτων

Για την Α? Τάξη Γυμνασίου:

Οι γονείς των μαθητών της ΣΤ? τάξης Δημοτικού που επιθυμούν να συμμετάσχουν τα παιδιά τους στη διαδικασία επιλογής μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α? Γυμνασίου, πρέπει να υποβάλλουν αίτηση στο Μουσικό σχολείο μέχρι και 28 Μαΐου 2017. Για τη εισαγωγή των μαθητών στο Μουσικό Γυμνάσιο δεν απαιτούντα ειδικές γνώσεις μουσικής, παρά μόνο μουσική αντίληψη και διάθεση για μάθηση. Οι μαθητές επιλέγονται με τεστ που έχει χαρακτήρα ατομικής συνέντευξης και ανιχνεύεται η αίσθηση του ρυθμού, η ακουστική ικανότητα, η ευχέρεια μίμησης ενός μουσικού θέματος κ.α.

Για τις άλλες τάξεις Γυμνασίου – Λυκείου:

Οι μαθητές που φοιτούν στις Β? και Γ? Γυμνασίου σε σχολεία Γενικής Παιδείας μπορούν να μετεγγραφούν στο Μουσικό Γυμνάσιο μετά από κατατακτήριες εξετάσεις οι οποίες γίνονται κάθε Σεπτέμβριο, εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις.

Σύμφωνα με την τροποποίηση Φ.Ε.Κ 1012β΄/26-05-2011, μαθητές μπορούν να μετεγγραφούν στην Α’ τάξη του Μουσικού Λυκείου μετά από κατατακτήριες εξετάσεις οι οποίες γίνονται κάθε Σεπτέμβριο, εφόσον υπάρχουν κενές θέσεις. Τέλος οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου μπορούν να μετεγγραφούν σε σχολεία Γενικής Παιδείας, χωρίς εξετάσεις.