Μαρ 27

Βιωματικές παιδαγωγικές παρεμβάσεις σε μαθητές Λυκείου από το Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας «Καλλίπολις»

Πραγματοποίηση προγραμμάτων πρόληψης στο Μουσικό Σχολείο Πατρών

Την Τρίτη 8.2.2022, την Πέμπτη 10.2.2022 και την Πέμπτη 17-3-2022 οι μαθητές των τάξεων Α – Β και Γ Λυκείου του Μουσικού Σχολείου Πατρών συμμετείχαν σε βιωματικές παιδαγωγικές παρεμβάσεις που υλοποιήθηκαν σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας «Καλλίπολις» και την επιστημονικά υπεύθυνη του κέντρου για τα προγράμματα στη Β/θμια εκπαίδευση κα Γιώτα Γεωργοπούλου, ύστερα από πρόσκληση της Διεύθυνσης του σχολείου μας.
Μέσω βιωματικών ασκήσεων όπως το παίξιμο ρόλων και η δουλειά σε υποομάδες και δυάδες οι μαθητές είχαν την ευκαιρία:
– να κατανοήσουν τα συναισθήματα που βιώνουν σε περιπτώσεις πίεσης από τους συνομηλίκους τους σχετικά με διάφορα θέματα, π.χ. τη χρήση ουσιών
– να ενδυναμωθούν αναφορικά με τη λήψη αποφάσεων
– να συνειδητοποιήσουν τη σημασία που έχει η υπεράσπιση της προσωπικής τους στάσης
– να γνωρίσουν έναν βιωματικό τρόπο δουλειάς
– να ανταλλάξουν απόψεις και να μοιραστούν τις εμπειρίες τους.

Οι μαθητές χάρηκαν ιδιαίτερα την εμπειρία αυτή, ενίσχυσαν τις μεταξύ τους σχέσεις και αποκόμισαν τις καλύτερες εντυπώσεις από τις βιωματικές παρεμβάσεις.
Ευχαριστούμε θερμά το Κέντρο Πρόληψης Αχαΐας και την επιστημονικά υπεύθυνη κα Γιώτα Γεωργοπούλου για την εξαιρετική συνεργασία και ευελπιστούμε στην πραγματοποίηση παρόμοιων δράσεων και στο μέλλον.