↑ Επιστροφή σε ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Πρόγραμμα Σπουδών

Το πρόγραμμα στα μαθήματα γενικής παιδείας είναι το ίδιο με αυτό των άλλων Δημοσίων Γυμνασίων και Λυκείων.

Ξένες γλώσσες:  Αγγλικά ( Υποχρεωτικά) και Γαλλικά, Γερμανικά ή Ιταλικά κατ’ επιλογήν.

Ατομικά μαθήματα σε ευρωπαϊκά και παραδοσιακά όργανα. Το πιάνο διδάσκεται ως υποχρεωτικό όργανο μέχρι και την Α’ Λυκείου ( 1 ώρα την εβδομάδα), ενώ το μαντολίνο ( 1 ώρα την εβδομάδα) μέχρι και την Γ’ Γυμνασίου.  Επιπλέον διδάσκεται, ένα όργανο επιλογής του μαθητή, 2 ώρες την εβδομάδα (Γυμνάσιο & Λύκειο).

Θεωρία, Αρμονία, Σολφέζ  και ακουστικές ασκήσεις, Ιστορία και Μορφολογία της έντεχνης δυτικής μουσικής.

Βυζαντινή εκκλησιαστική μουσική και Δημοτικό τραγούδι.

Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική με τα δύο σκέλη της: Ψαλτική τέχνη – Δημοτικό τραγούδι  (Θεωρία- πράξη).

Μουσικά σύνολα έντεχνης δυτικής και Ελληνικής παραδοσιακής μουσικής  (χορωδίες, ορχήστρα, μουσικής δωματίου κ.α).

Μαθήματα αισθητικής παιδείας:  Εικαστικά,  Θέατρο.