Ιούν 06

Εισαγωγικές Εξετάσεις Α’ Γυμνασίου σχ. έτους 2020-2021

ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΤΡΩΝ

Αγαπητοί γονείς

Είμαι  στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσω σε ό,τι έχει σχέση με τις εισαγωγικές εξετάσεις.

(Η ενημέρωση θα γίνει υπό μορφή ερωτήσεων και απαντήσεων. Με αυτό τον τρόπο πιστεύουμε ότι θα γίνει κατανοητή).

1. Πότε θα γίνουν οι εξετάσεις;

Οι  εξετάσεις θα γίνουν την Τρίτη 23-6-2020. Δεν θα υπάρξει άλλη ημέρα.

1. Τι ώρα θα αρχίσουν οι εξετάσεις

Ώρα έναρξης των εξετάσεων 8:30. Η διαδικασία θα ολοκληρωθεί με την εξέταση και του τελευταίου μαθητή.

1. Που θα γίνουν οι εξετάσεις;

Στις αίθουσες του Μουσικού Σχολείου Πατρών που εδρεύει στην  οδό Πάροδος ΕΒ30 Εγλυκάδα Πατρών

1. Πως θα γίνουν οι εξετάσεις;

Οι μαθητές θα αξιολογηθούν από επιτροπές που θα καταρτίσει η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Ελλάδας  και  θα απαρτίζονται από εκπαιδευτικούς μουσικής άλλων Μουσικών Σχολείων της Περιφέρειά μας.

Ειδικότερα τα αντικείμενα που θα εξεταστούν (μουσικά παιχνίδια) είναι:

• Ρυθμός
  • Ακουστική ικανότητα
  • Φωνητική ικανότητα
  • Προαιρετικά ένα Μουσικό Όργανο  (Ευρωπαϊκό ή Παραδοσιακό) σε επίπεδο κατωτέρας.
  1. Θα πρέπει ο υποψήφιος μαθητής /μαθήτρια να  προετοιμαστεί σε κάτι;

Θα πρέπει να γνωρίζει πάρα πολύ καλά ένα σχολικό τραγούδι το οποίο θα του χρησιμεύσει στην εξέταση. Αυτό το τραγούδι θα πρέπει να το τραγουδήσει

1. Με ποιο τρόπο θα έλθουν οι μαθητές και οι μαθήτριες; Μπορούν να εισέλθουν οι γονείς στο χώρο του σχολείου;

Σύμφωνα με τις οδηγίες του ΕΟΔΥ καθώς και τις εντολές του Υπουργείου Παιδείας,  δεν μπορεί να επιτραπεί σε καμία περίπτωση η είσοδος γονέων και κηδεμόνων μέσα στο σχολείο.

Η διαδικασία θα γίνει αυστηρά ως εξής:

• Οι μαθητές και οι μαθήτριες θα έρχονται  σε ομάδες των 10 ατόμων με απολυτή αλφαβητική σειρά και σε συγκεκριμένη ώρα.
  • Τους μαθητές και τις μαθήτριες αφού θερμομετρηθούν, θα τους παραλάβει εντεταλμένο εκπαιδευτικό προσωπικό και θα τους οδηγήσει στις αίθουσες εξέτασης.  Οι γονείς/κηδεμόνες θα περιμένουν στον εξωτερικό χώρο, εκτός προαυλίου.

Το πρόγραμμα με τις ομάδες αλλά και με την ώρα προσέλευσης θα σταλεί, προπαραμονή των εξετάσεων.

1. Πως θα μάθω τα αποτελέσματα;

Το απόγευμα της ίδιας ημέρας [Τρίτη 23-6-2020] και στην Ιστοσελίδα του σχολείου,[http://lyk-mous-patras.ach.sch.gr/mp-wordpress/wordpress/] θα αναρτηθούν τέσσερεις πίνακες.

• Επιτυχόντες
  • Επιλαχόντες
  • Αποτυχόντες
  • Μη προσελθόντες

Όμως σύμφωνα με τις οδηγίες περί προσωπικών δεδομένων, δεν θα υπάρχουν στοιχεία μαθητών. Θα υπάρχει ΜΟΝΟ ένας τετραψήφιος αριθμός. Τον αριθμό αυτό θα τον πάρουν οι μαθητές μετά το τέλος της εξέτασης.  Συνεπώς με τον αριθμό αυτό θα καταλάβετε σε ποιον πίνακα είναι ο μαθητής ή η μαθήτρια.

Σε κάθε περίπτωση όμως και επειδή από τους επιτυχόντες θα χρειαστούμε  και άλλα στοιχεία, θα λάβετε ένα e-mail από το οποίο, θα καταλάβετε ότι το παιδί σας είναι πλέον μαθητής ή μαθήτρια του σχολείου.

Ο Δ/ντής